Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Α.Ο. ΘΗΡΑΣ 0-3 Φωτογραφίες, δηλώσεις κι η διακύμανση των σετ.

Την πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας, κερδίζοντας 3-0 σετ τη νεοφώτιστη ομάδα των Πρωταθλητών Πεύκων στη Θεσσαλονίκη.

Με ηγετική μορφή την Στέλλα Χριστοδούλου και τις Φίγιοκ και Φερνάντες να συνεισφέρουν τα μέγιστα για την ομάδα της Σαντορίνης, ο αγώνας κρίθηκε δίκαια στα τρία σετ, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται μόνο στο τελευταίο.

Η ομάδα των Πρωταθλητών Πεύκων έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα και προηγήθηκε 4-0, πριν ο ΑΟ Θήρας προσαρμοστεί στις ανάγκες του αγώνα και ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Με καλά οργανωμένες επιθέσεις αλλά και αποτελεσματικό μπλοκ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 12-9 και 18-13, ενώ έκλεισαν το σετ με 25-20.

Έχοντας βρει τον ρυθμό και με κορυφαίες τις Φίγιοκ και Μερκάδο, που αξιοποίησαν πλήρως την συνεργασία με την Χριστοδούλου, ο ΑΟ Θήρας πήρε με άνεση 25-16 το δεύτερο σετ και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Οι Πρωταθλητές Πεύκων έβγαλαν αντίδραση στην αρχή του τρίτου σετ και προηγήθηκαν 7-3 βελτιώνοντας τις επιδόσεις στο φιλέ και στο σερβίς. Ο ΑΟ Θήρας αντέδρασε και προηγήθηκε 10-9 για να γίνει «ντέρμπι» στην συνέχεια και να κριθούν όλα (και το παιχνίδι) στους τελευταίους πόντους με καθοριστική την Χριστοδούλου.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδ. Πεύκων Πρωταθλητών): «Αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους και κάναμε λάθη στην προσέγγιση του αγώνα. Πήγαμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα στο τρίτο σετ, τελικά δεν είναι αυτό το αποτέλεσμα που θέλαμε από το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Κρατάω την αντίδραση απέναντι σε μια καλή ομάδα».

Ματέο Φρέσκι (προπονητής ΑΟ Θήρας): «Είναι δύσκολο να μιλάμε για εύκολα παιχνίδια στο νέο πρωτάθλημα. Κάθε παιχνίδι, ειδικά εκτός έδρας, είναι μια μάχη. Ξεπεράσαμε τις δυσκολίες έχοντας απέναντι μας μια φιλόδοξη ομάδα. Είναι μια νίκη που μας δίνει αυτοπεποίθηση. Δεν μιλάω για στόχους, το μυαλό μας είναι μόνο στο επόμενο παιχνίδι».

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-0, 5-6, 9-12, 13-18,  20-25.

2ο σετ: 3-8, 7-15, 10-15,  11-20, 16-25.

3ο σετ: 7-3, 9-10, 15-14, 19-17, 21-21,

Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-27

*Οι πόντοι της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων προήλθαν από 4 άσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και από 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας από 5 άσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και από 24 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 1 (0/5 επιθ., 1 μπλοκ), Γκραφ 7 (5/10 επιθ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επιθ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 3 (2/18 επιθ., 1 άσος), Κάντγουορθ 9 (7/22 επιθ., 1 άσος, 1 μπλοκ-17% υποδοχή, 32% άριστες), Μορένο 18 (18/40 επιθέσεις-45% άριστες),  - Μπάλλα (λ-33% υποδοχή), Τόλιου, Μιχοπούλου 1 (1 άσος), Πλακιά 1 (1/1 επίθεση).

ΑΟ Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 6 (3/9 επιθ., 2 άσους, 1 μπλοκ-33% άριστες), Φερνάντες 12 (10/27 επιθ., 2 μπλοκ-24% υποδοχή, 37% άριστες), Μερκάδο 10 (10/27 επιθ.-37% άριστες), Χριστοδούλου 7 (3/4 επιθ., 3 μπλοκ, 1 άσο-75% υποδοχή), Φίγιοκ 17 (15/23 επιθ., 2 άσους-33% υποδοχή, 65% άριστες), Κιουτσιούκη 1 (1 μπλοκ)- Γεωργιάδου (λ-33% υποδοχή) Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή.