Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 2-3. Η διακύμανση του σκορ και οι δηλώσεις των προπονητών

Ο Α.Ο. Λαμίας 2013 πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και το «δίποντο» καθώς χρειάστηκαν πέντε σετ για να κριθεί η αναμέτρηση με τον Α.Σ. Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, που κατάφερε να ισοφαρίσει μετά το 0-2, χωρίς τελικά να φτάσει και στη μεγάλη ανατροπή.

Το πρώτο σετ άρχισε με επιθετική ισορροπία των αντιπάλων και συνεχίστηκε με διαδοχικές ισοπαλίες στο σκορ και χωρίς η διαφορά για κάποια από τις ομάδες να ξεπεράσει τους δυο πόντους μέχρι το 16-16. Στο σημείο εκείνο η ομάδα της Λαμίας βελτίωσε το μπλοκ και ολοκλήρωσε αποτελεσματικά τις επιθέσεις καταφέρνοντας να κερδίσει επτά αναπάντητους πόντους. Το 16-16 έγινε 16-23 και το σετ κρίθηκε υπέρ των φιλοξενούμενων σε 22 λεπτά.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με ανεβασμένη ψυχολογία η Λαμία προηγήθηκε με 8-5 στο δεύτερο σετ εκμεταλλευόμενη  και λάθη των γηπεδούχων στο φιλέ αλλά και στην υποδοχή. Το μικρό προβάδισμα καλύφθηκε από τα Πεύκα (8-8) αλλά οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και με «όπλο» το μπλοκ ξαναπήραν διαφορά έως και πέντε πόντους (9-14 και 14-19). Οι Πρωταθλητές Πεύκων βρήκαν το καλό διάστημα που θα τους επέτρεπε να ανακάμψουν και μείωσαν 18-19 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους που άλλαξαν την ροή του σετ και οδήγησαν σε ισοπαλία 20-20. Ένα πραγματικό ντέρμπι στους τελευταίους κρίσιμους πόντους με καθοριστική την Κίλιτς οδήγησε την Λαμία στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Τελείως διαφορετική η εικόνα στις αρχές του τρίτου σετ, όταν οι Πρωταθλητές Πεύκων έβγαλαν αντίδραση μετά τα δυο χαμένα σετ και προηγήθηκαν 8-2 και 10-5, αρχικά με την Πλακιά στο σερβίς και στην συνέχεια με την Κάντγουορθ πολύ αποτελεσματική στις επιθέσεις. Η διαφορά διατηρήθηκε στα επίπεδα των έξι πόντων (18-12) πριν η ομάδα των Πεύκων μειώσει το σκορ στο τρίτο σετ.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην αρχή του τέταρτου σετ (6-2, 9-5 και 14-6) με την Γκραφ να ανεβάζει εντυπωσιακά την απόδοσή της και τη Μορένο να προσφέρει θεαματικούς πόντους μαζί με το μπλοκ που δυσκόλεψε σε πολύ μεγάλο βαθμό την ομάδα της Λαμίας. Η διαφορά στο σκορ μειώθηκε (από 15-7 σε 17-16) με αλλαγή πασαδόρου στην εξάδα των φιλοξενούμενων αλλά τα Πεύκα είχαν τις λύσεις για να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με πρωταγωνίστρια την Κάντγουορθ, στο πιο ανταγωνιστικό όσο και δραματικό σετ της βραδιάς.

Στο καθοριστικό σετ, η αποφασιστικότητα από πλευράς φιλοξενούμενων για την κατάκτηση της πρώτης νίκης στο φετινό πρωτάθλημα μέτρησε στους πρώτους πόντους (1-4) και η διαφορά των πέντε στο μισό του σετ (3-8) έκριναν τελικά την αναμέτρηση για την πρώτη νίκη της Λαμίας στο πρωτάθλημα 2023-2024.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Τα πάντα εξαρτώνται από την δική μας προσέγγιση και εμφάνιση σε κάθε αγώνα. Ο σημερινός μας αφήνει πικρή γεύση πιο πολύ για το επίπεδο της απόδοσής μας παρά για το τελικό αποτέλεσμα. Δεν μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ. Διεξάγεται ένα πρωτάθλημα που τίποτα δεν είναι σίγουρο σε καμία αγωνιστική. Απαιτητικό είναι ολόκληρο το πρόγραμμα , όχι κάποιοι μεμονωμένοι αγώνες».

Ηλίας Αγγέλης (προπονητής ΑΟ Λαμίας 2013): «Ξέρουμε τι ομάδα έχουμε, απλά ήταν λίγο δύσκολο να διαχειριστούμε τις συνεχόμενες ήττες. Γνωρίζαμε ότι θα παίξουμε με μια καλή ομάδα που είχε κάνει δυο σπουδαίες νίκες. Τα καταφέραμε και πιστεύω ότι η ομάδα θα χαλαρώσει ώστε να μπορέσουμε να υλοποιήσουμε τους στόχους μας».

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-5, 9-9, 12-12, 16-22, 17-25

2ο σετ: 5-5, 9-14, 14-19, 20-20, 22-25

3ο σετ: 8-2, 10-5, 16-10, 20-13, 25-18

4ο σετ: 5-2, 9-5, 15-7, 17-16, 21-16, 25-23

5ο σετ: 1-4, 2-6, 3-8, 6-12, 7-15

Τα σετ: 17-25, 22-25, 25-18, 25-23, 7-15 (διάρκεια 114’)

*Οι πόντοι της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων προήλθαν από 5 άσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και από 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Λαμίας 2013 από 5 άσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και από 36 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 4 (1/2 επιθ., 1 μπλοκ), Γκραφ 8 (3/15 επιθ., 4 μπλοκ, 50% υποδοχή-50% άριστες), Δρακουλίδου 1 (1/5 επιθ.), Νικόλοβα 7 (6/30 επιθ., 2 μπλοκ, 59% υποδοχή-30% άριστες), Κάντγουορθ 23 (22/47 επιθ., 1 μπλοκ, 64% υποδοχή-32% άριστες), Μορένο 20 (15/39 επιθ., 5 μπλοκ)/ Στεργιάκη (λ-), Μπάλλα (λ-59% υποδοχή-32% άριστες), Μιχοπούλου 1 (1/3 επιθ.), Τόλιου, Πλακιά 4 (1/2 επιθ.).

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 21 (19/45 επιθ., 1 μπλοκ), Ολινγκά 7 (3/12 επιθ. 4 μπλοκ), Κίλιτς 18 (14/43 επιθ., 3 μπλοκ, 57% υποδοχή-30% άριστες), Πέγισιτς 12 (8/23 επιθ., 3 μπλοκ, 39% υποδοχή-33% άριστες), Φλιάκου 6 (3/4 επιθ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 13 (11/19 επιθ., 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ -46% υποδοχή - 29% άριστες),