Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - ΠΑΟΚ 3-0 (25-20,25-20, 25-19) Αναλυτικά επιδόσεις και διακύμανση του σκορ. Δηλώσεις προπονητών.

Ιστορική όσο και «εκκωφαντική» ήταν η πρώτη νίκη του Α.Σ. Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων στην 4η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Κόντρα στα λογικά προγνωστικά επικράτησε 3-0, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ να γνωρίσει την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Με κορυφαίες επιθετικά τις Μορένο και Κάντγουορθ, που προσέφεραν συνολικά 32 πόντους αλλά και σημαντική προσφορά απ’ όλες τις παίκτριες που αγωνίστηκαν, οι Πρωταθλητές Πεύκων πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ λίγα 24ωρα μετά την ευρωπαϊκή νίκη επί της τσεχικής Πρόστεγιοβ εμφάνισε σοβαρές αδυναμίες στο παιχνίδι του και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κανένα από τα τρία σετ.

Από νωρίς στο παιχνίδι η ομάδα των Πεύκων μπήκε σε θέση οδηγού και πήρε διαφορά έξι πόντων. Την έφτασε έως τους δέκα χάρη στις επιθέσεις της Κάντγουορθ και το αποτελεσματικό μπλοκ απέναντι στον ΠΑΟΚ που έψαχνε να βρει ρυθμό παίζοντας πάλι χωρίς την Τσεπτσούμπα. Προς το τέλος ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους πριν κλείσει το σετ 25-20 με λάθος της Μιλάνοβα.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι τον όγδοο πόντο και πριν ο ΠΑΟΚ πάρει μικρό προβάδισμα (8-10) χάρη στις καλά τελειωμένες επιθέσεις από την Γουίλιαμς. Από την άλλη πλευρά, η Νικόλοβα στην καλύτερη έως τώρα εμφάνισή της πήρε πολύτιμοθς πόντους για την ομάδα των Πεύκων που έμεινε στην διεκδίκηση του σετ. Κερδίζοντας πόντους και από το μπλοκ, η Ακαδημία Πρωταθλητών πέρασε μπροστά ακόμη και με έξι  (20-14 από 14-14). Στο τέλος του σετ η Μορένο είχε τις λύσεις πριν γραφτεί το 25-20 για το 2-0 των εντυπωσιακών γηπεδούχων.

Με ψυχολογικό πλεονέκτημα έναντι του ΠΑΟΚ των πολλών λαθών και της υποτονικής αντίδρασης στην εις βάρος του κατάσταση, οι Πρωταθλητές Πεύκων προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι στο τρίτο σετ. Όπως και στο προηγούμενο, οι αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι 8-8, πριν η Μορένο αναλάβει «δράση» και δώσει την ευκαιρία στην ομάδα της να προηγηθεί με τρεις πόντους (12-9). Σε μια «επανάληψη» του δεύτερου σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων ξέφυγαν 18-12 και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη σε τρία σετ.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδ. Πεύκων Πρωταθλητών): «Είναι μια ιστορική νίκη, η πρώτη του σωματείου στην Volley League. Τα κορίτσια δουλεύουν πολύ, δεν επηρεάστηκαν από τα πρώτα αποτελέσματα και ξέρουν ότι η λύση για μας θα έρθει μέσα από την επιμονή για την κατάκτηση του στόχου. Από παιχνίδι σε παιχνίδι δείξαμε ότι βελτιωνόμαστε, είχαμε πίστη και τα καταφέραμε. Νομίζω ότι ετοιμάσαμε αρκετά καλά το παιχνίδι από τακτικής πλευράς, πιέσαμε στο σέρβις και ανταποκριθήκαμε όταν δεχτήκαμε πίεση από τον ΠΑΟΚ. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για τους πρώτους τρεις βαθμούς στην κατηγορία. Το ότι τους πήραμε με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ είναι κάτι επιπλέον. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε για να κερδίσουμε βαθμούς από κάθε παιχνίδι».

Ντάρκο Ζάκοτς (προπονητής ΠΑΟΚ): «Πρώτα απ όλα συγχαρητήρια στην ομάδα των Πεύκων. Έπαιξαν θαυμάσια, έκαναν πολλά σέρβις χωρίς λάθος σε αντίθεση με εμάς και πήραν από το παιχνίδι αυτό που ήθελαν. Εμείς δεν είχαμε σωστή προσέγγιση στο παιχνίδι και γνωρίσαμε μια ήττα που μας πονάει. Έχουμε πολλά προβλήματα με το πρόγραμμα των αγώνων, με τους τραυματισμούς αλλά δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο».

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-1, 10-4, 19-9,  21-14, 25-20,

2ο σετ: 4-4, 8-10, 14-14, 20-14, 25-20

3ο σετ: 4-3, 8-8, 12-9, 16-11, 20-15, 25-19

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-19 (σε 78 λεπτά)

*Οι πόντοι της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων προήλθαν από  4 άσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και από 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 2 άσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 από λάθη αντιπάλων.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκραφ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (0/1 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 3 (9/18 επ., 63% υπ.-37% άριστες), Κάντγουορθ 16 (12/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), Μορένο 16 (11/41 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 75% υπ.-62% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερζόγλου 1 (1/4 επ.), Κλέπκου 6 (6/17 επ, 50% υπ.-25% άριστες), Γουίλιαμς 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ), Μιλάνοβα 5 (5/24 επ., 47% υπ.-37% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 1 (1/4 επ.), Τσιόγκα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ).