Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3 (10η αγ. A1 VolleyLeague Γυναικών)

=

Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων κέρδισαν το πρώτο σετ από τον Παναθηναϊκό, αλλά η «απάντηση» των φιλοξενούμενων στον αγώνα της Θεσσαλονίκης ήταν άμεση και ουσιαστική. Πήραν τη νίκη με 3-1 σετ και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-1! Η ομάδα των Πεύκων γνώρισε την έβδομη ήττα της σε δέκα παιχνίδια και βρίσκεται στην 8η θέση του πίνακα.

Το πρώτο σετ ήταν εξαιρετικό τόσο από πλευράς απόδοσης των δυο ομάδων όσο και ως προς την διακύμανση, καθώς οι αντίπαλοι «συμβάδισαν» από την αρχή. Το σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο και πολύ ανταγωνιστικό, χάρη στην θαυμάσια απόδοση των γηπεδούχων απέναντι στον πολύ δυνατό Παναθηναϊκός, που γνώρισε μόλις μια ήττα στις πρώτες εννέα αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Όλα κρίθηκαν στο τέλος του σετ, όταν οι Πρωταθλητές Πεύκων πήραν τρεις συνεχόμενους πόντους, το πρώτο σετ μπολ του αγώνα και το 22-23 έγινε 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει τα πρώτα δεδομένα και προηγήθηκε με 4-1 και 8-3, χάρη στη βελτιωμένη υποδοχή και το αποτελεσματικό μπλοκ. Δυο γρήγορα τάιμ άουτ του προπονητή των γηπεδούχων τους βελτίωσαν κάπως την κατάσταση για τους Πρωταθλητές αλλά ο ΠΑΟ κράτησε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε με ευκολία (16-25 το σετ) στην ισοφάριση.

Ίδια εικόνα και στην αρχή του τρίτου σετ με το σερβίς της Αθηνάς Παπαφωτίου που έδωσε επτά συνεχόμενους πόντους στον Παναθηναϊκό! Οι Πρωταθλητές σέρβιραν με την Μπρέντα Γκραφ και απάντησαν με τέσσερις σερί πόντους πριν ζητήσει τάιμ άουτ ο Καλμαζίδης. Χάρη στην εντυπωσιακή Κάντγουορθ, το σκορ έγινε 9-9 και η εικόνα του σετ θύμισε το πρώτο. Το μπλοκ έδωσε προβάδισμα στις γηπεδούχες (11-10), ο Παναθηναϊκός επανήλθε με 17-14, πριν ισοφαρίσει 19-19 η ομάδα των Πρωταθλητών και γίνει το 1-2 στα σετ για τον Παναθηναϊκό με τελευταίο πόντο από την πολύ καλή Άτκινσον.

Στη θέση του οδηγού ήταν ο Παναθηναϊκός και στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και με την Μεταξά να κάνει τη διαφορά, οι πράσινες προηγήθηκαν με 13-20. Τα Πεύκα δεν το έβαλαν κάτω και με σέρβερ την Κάτγουορθ μείωσαν σε 17-20, μέχρι να δώσει τη λύση η Καρκάσες για τον Παναθηναϊκό (17-21). Το σετ τελείωσε με 19-25 μετά από άουτ επίθεση της Μορένο για το τελικό 1-3.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Έχουμε κερδίσει πολλά πράγματα σήμερα εκτός από το πιο ουσιαστικό που κυνηγάμε σε κάθε ματς. Συνέβη και με άλλους δυνατούς αντιπάλους, την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό σε κάποιες καταστάσεις. Ο Παναθηναϊκός εκτός από πολλές λύσεις έχει και ψηλή ομάδα για την οποία πρέπει να βρεις λύσεις. Εμείς θα επιμείνουμε προπονητικά για να εξαργυρώσουμε και τη δουλειά. Πρέπει να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω με την ίδια αγωνιστικότητα και την ίδια ποιότητα».

Γιάννης Καλμαζίδης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Δεν ήταν εύκολο, μας ζόρισε αρκετά η αντίπαλη ομάδα που είναι πολύ αξιόλογη ομάδα. Ξέρουμε ότι υπάρχει διαφορά στη δυναμικότητα των δυο ομάδων και ότι αν παίξουμε καλά θα κερδίσουμε. Μπήκαμε σοβαρά και στο πρώτο σετ αλλά εκεί μας ζόρισαν πολύ. Τέλος καλό, όλα καλά για μας».

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-4, 101-0, 17-17, 22-22, 25-23

2ο σετ: 1-4, 3-8, 6-14, 9-15, 13-22, 16-25

3ο σετ: 0-4, 4-7, 11-10, 14-17, 19-19, 20-25

4ο σετ: 3-4, 9-14, 13-20, 19-25

Τα σετ: 25-23, 16-25, 20-25, 19-25 (διάρκεια 99’)

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκραφ 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 46% άριστες), Κάντγουορθ 22 (18/42 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. - 24% άριστες), Μορένο 19 (16/58 επ., 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 59% υπ. - 38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Καρκάσες 9 (9/34 επ., 37% υπ. - 26% άριστες), Άτκινσον 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 5 (5/18 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 26% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Κελεσίδη.