Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 3-1 για την 8η αγωνιστική της A1 VolleyLeague Γυναικών

Οι Πρωταθλητές Πεύκων νίκησαν 3-1 σετ τον Απολλώνιο Κερατσινίου και τον προσπέρασαν στη βαθμολογία, μετά από οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Volley League γυναικών. Μια νίκη πολύ σημαντική που την άξιζε πλήρως η ομάδα της Θεσσαλονίκης σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα, στον οποίο συνάντησε προβλήματα από τον πάντα αξιόμαχο Απολλώνιο μόνο στο δεύτερο σετ.

Οι γηπεδούχες μπήκαν στο παιχνίδι με καλύτερη προσέγγιση και πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (5-2 και 12-8). Αντέδρασαν σωστά ακόμη και όταν ο Απολλώνιος πλησίασε στον έναν πόντο (19-18) και έχασε δυο ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Οι βοήθειες της Νίκης Απλαδά στο φιλέ χάρισαν πολύτιμους πόντους και το πρώτο σετ στους Πρωταθλητές Πεύκων.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Απολλώνιου, που μετά την απώλεια του πρώτου έβγαλε αντίδραση και με εντυπωσιακό σερί εξασφάλισε τους πρώτους έξι πόντους! Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (1-10 και 4-17) και το σετ κρίθηκε από νωρίς υπέρ των φιλοξενούμενων παρά την προσπάθεια των Πρωταθλητών Πεύκων να μαζέψουν τη διαφορά. Τα πολύ καλά σερβίς, οι σωστές αποφάσεις και οι εξαιρετικές «κόντρα» μπάλες έδωσαν απόλυτα δικαιολογημένα το σετ στον Απολλώνιο για το 1-1.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εκ νέου στο τρίτο σετ, όταν οι Πρωταθλητές Πεύκων ανέβασαν την απόδοσή τους και… θύμισαν την ομάδα του πρώτου σετ. Η σχετικά ισορροπημένη απόδοση των αντιπάλων κράτησε μέχρι το σημείο που η γηπεδούχος ομάδα βρήκε λύσεις και από το σερβίς με την Γκραφ, έχοντα παράλληλα καλές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του τεστ.

Στο τέταρτο σετ ο Απολλώνιος ξεκίνησε πολύ καλύτερα (1-4) αλλά ένα τάιμ του προπονητή των γηπεδούχων Κώστα Παπαδόπουλου λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδων των Πεύκων που επανήλθαν για να προηγηθούν 10-7. Οι πόντοι της Ατσόνια έδωσαν νέα ώθηση στον Απολλώνιο που ισοφάρισε στους 13 πόντους ανεβάζοντας το «θερμόμετρο» του κρίσιμου σετ. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύθηκαν λάθη των αντιπάλων και πήραν διαφορά πέντε πόντων (21-16) «αγγίζοντας» τη νίκη με 7 «ματς μπολ», που επιβεβαιώθηκε λίγο αργότερα και ήταν η τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη που μας δίνει τρεις πολύ σημαντικούς πόντους. Τα καταφέραμε απέναντι σε μια συμπαγή ομάδα, όπως ομολογούν όλοι και ίσως παίζει αυτή την στιγμή πιο συγκροτημένα απ’ όλες τις ομάδες του πρωταθλήματος. Αυτό δίνει μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας. Είμαι χαρούμενος γιατί διαχειριστήκαμε σωστά την κατάσταση και πήραμε μια σπουδαία νίκη. Με καθαρό μυαλό επιμείναμε στο τακτικό κομμάτι και αυτό είναι μεγάλο κέρδος για την συνέχεια».

Νίκος Μπουτσουρής (προπονητής ΟΦΑ Απολλώνιος): «Συγχαρητήρια στην ομάδα των Πεύκων, που έπαιξε πάρα πολύ καλά. Είναι ομάδα που μου αρέσει να βλέπω, γιατί έχει ενδιαφέρον αυτό που παράγει στο γήπεδο. Εμείς δεν σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων σε δυο σκέλη. Κυρίως στο πνευματικό κομμάτι που δεν είχαμε τον βαθμό της ετοιμότητας για ένα τέτοιο ντέρμπι. Επίσης, υστερήσαμε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και δεν αμυνθήκαμε σωστά. Μείναμε μακριά από τα σταντάρ της δικής μας απόδοσης σε προηγούμενα παιχνίδια».

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-2, 12-8, 15-10, 19-18, 25-20

2ο σετ: 0-6, 1-10, 4-17, 9-20, 10-25

3ο σετ: 4-4, 10-7, 13-12, 21-14, 25-21

4ο σετ: 5-5, 10-7, 13-13, 23-16, 25-20

Τα σετ: 25-20, 10-25, 25-21, 25-20 (διάρκεια ’)

*Οι πόντοι της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων προήλθαν από 3 άσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και από 24 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΑ Απολλώνιου από 9 άσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και από 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά (1/8 επιθ., 4 μπλοκ) Γκραφ (6/12 επιθ. 3 άσοι), Δρακουλίδου, Νικόλοβα (13/38 επιθ., 2 μπλοκ, 36% υποδοχή-27% άριστες), Κάντγουορθ (16/39 επιθ., 3 μπλοκ, 44% υποδοχή-27% άριστες), Μορένο (16/41 επιθ., 3 μπλοκ)/ Στεργιάκη (λ), Μπάλλα (λ, 71% υποδοχή-57% άριστες), Τόλιου, Δορούκα (1/4 επιθ.), Πλακιά, Μιχοπούλου.

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα (1/4 επιθ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Φακοπουλίδου (5/30 επιθ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υποδοχή-29% άριστες), Ράπτη (8/34 επιθ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υποδοχή-45% άριστες), Λάβδα (3/6 επιθ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καββαδία (7/20 επιθ., 1 άσος,), Ασόνια (20/51 επιθ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ -56% υποδοχή - 25% άριστες), Πήττα (1 μπλοκ).