ΠΑΟΚ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 0-3 για την 15η αγωνιστική Volley League Γυναικών.

Τα Πεύκα διπλασίασαν τις νίκες τους επί του ΠΑΟΚ και έκαναν τεράστιο βήμα για την παρουσία τους στα play offs της Volley League γυναικών, ενώ κέρδισαν μέσα σε διάστημα λίγων ημερών και τα δύο τοπικά ντέρμπι (είχαν επικρατήσει για την 14η αγωνιστική εντός έδρας του Άρη).

Αυτή ήταν τριτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ μέσα στο 2024 (Ολυμπιακός, ΑΟ Θήρας οι δύο προηγούμενες) στο ντεμπούτο του Θάνου Τερζή στον πάγκο καθώς πήρε τη θέση του Ντάρκο Ζάκοτς.

Ουσιαστικά το τελικό αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό κρίθηκε στο πρώτο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μέχρι το 21-17 είχε τον έλεγχο του. Οι ασπρόμαυρες προηγήθηκαν 7-2 και παρόλο που τα Πεύκα μάζευαν τη διαφορά (7-6) ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το πάνω χέρι (13-9, 16-16, 19-16) για να φτάσουμε στο 21-17. Ο ΠΑΟΚ είχε κόντρα μπάλα με την Γουίλιαμς να κάνει λάθος (21-18) και στη συνέχεια τα σερβίς της Κάντγουροθ προκάλεσαν μεγάλα προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή για να έρθει η ανατροπή και το 21-22! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, αλλά άουτ της Γουίλιαμς και νέα κακή υποδοχή διαμόρφωσαν το 22-24 με τη Μορένο να σπαταλά την πρώτη ευκαιρία όχι όμως και την Γκραφ που έκανε το 23-25.

Στο δεύτερο σετ τα Πεύκα ήταν αυτά που είχαν ένα μικρό προβάδισμα μετατρέποντας το 15-16 σε 15-18 με λάθος Τερζόγλου χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με ανατροπή για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Η γηπεδούχος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, προηγήθηκε με 8-5 και 16-14 στο γ' σετ για να δεχθεί εκεί ένα σερί 4-0 (με καλό μπλοκ από τα Πεύκα και λάθη) και λίγο αργότερα το 18-20 έγινε 18-23 (με άσο της Κάντγουορθ). Ο ΠΑΟΚ έσβησε τρία ματς μπολ (20-24, 23-24), αλλά η Μορένο με επίθεση στην ευθεία τελείωσε το ματς και έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της.

Η γνώμη του πάγκου
Θάνος Τερζής (προπονητής ΠΑΟΚ): «Δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλαμε. Δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, τα κορίτσια πάλεψαν, αλλά έχουμε κάποιες αδυναμίες τις οποίες πρέπει να δουλέψουμε. Έχουμε πολύ καλό ελληνικό υλικό, κάτι που γνωρίζω πολύ καλά από πέρσι και πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα στη συνέχεια»

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Πεύκων): «Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι κι από τις δύο πλευρές. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, μετά από κάποια προβλήματα που είχε και με την αλλαγή προπονητή. Εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι και μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε κάποια μειονεκτήματα που είχε ο αντίπαλος μας. Βοηθάει σ' αυτό το ότι εδώ και καιρό παίζουμε καλά και το νιώθουμε. Βαθμολογικά ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς».

Διαιτητές: Τοσουνίδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 23-25
2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 23-25) σε 80'
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/16 επ., 52% υπ.-36% άριστες), Κυπαρίσση 7 (7/24 επ., 50% υπ.-43% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/41 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ.-22% άριστες), Αρμουτσή, Ντέακ 1 (1/2 επ.), Τσιόγκα 1 (1/3 επ.)

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκραφ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3 μπλοκ), Νικόλοβα 10 (8/247 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 17% υπ.-00% άριστες), Κάντγουορθ 12 (8/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.-37% άριστες), Μορένο 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 36% υπ.-14% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.