ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 3-0 για την 12η αγ VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023-24

Το καλύτερο ποδαρικό στο 2024 έκαναν οι Πρωταθλητές Πεύκων. Νίκησαν δίκαια 3-0 σετ τον Ηλυσιακό πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, μέσα σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο των Πεύκων. Με την 5η νίκη στη φετινή Volley League, στην αρχή του δεύτερου γύρου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και ατενίζει την συνέχεια του πρωταθλήματος με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Οι Πρωταθλητές Πεύκων έδειξαν από το πρώτο σετ την αποφασιστικότητά τους αξιοποιώντας τις επιθέσεις με σωστές επιλογές και κερδίζοντας πόντους με αποτελεσματικό μπλοκ. Προηγήθηκαν 6-1 και 14-5 σε ένα διάστημα που ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την πίεση παρά τα δυο τάιμ άουτ που πήρε νωρίς ο προπονητής του. Η διαφορά έγινε διψήφια και έφτασε μέχρι τους 13 (20-7). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι για τις φιλοξενούμενες έκλεισαν κάπως την «ψαλίδα», χωρίς όμως να απειληθούν οι Πρωταθλητές Πεύκων πριν κερδίσουν το σετ με πόντο της Απλαδά.

Στην αρχή του δεύτερου σετ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (3-4) σε μια προσπάθεια να ισορροπήσει την κατάσταση και να γίνει πιο ανταγωνιστικός. Κάτι που κατάφερε χάρη στα μπλοκ της Καντίκου και στις καλά δομημένες επιθέσεις. Η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε 13-10 παρουσιάζοντας διαφορετική εικόνα σε σχέση με το πρώτο σετ. Το… ντέρμπι συνεχίστηκε με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, το 19-18 έγινε 19-21 και ο Ηλυσιακός διεκδίκησε την ισοφάριση. Όμως, το τέλος του σετ ήταν απροσδόκητο, Μετά από τρία «set ball» για τους Πρωταθλητές Πεύκων κι ενώ το σκορ ήταν 27-27, οι διαιτητές διαπίστωσαν διπλό λάθος σε ισάριθμες περιστροφές της ομάδας του Ηλυσιακού που τελικά καθόρισε και την έκβαση του σετ (2-0 οι Πρωταθλητές Πεύκων με 28-26.

Οι Πρωταθλητές Πεύκων με σαφές προβάδισμα πλέον μπήκαν στο τρίτο σετ με ξεκάθαρο στόχο να «τελειώσουν» το παιχνίδι, αλλά και ο Ηλυσιακός δεν φάνηκε διατεθειμένος να παραδοθεί άνευ όρων. Με κορυφαία την Μπακοδήμου, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στην αρχή του σετ (1-3), αλλά οι Πρωταθλητές Πεύκων είχαν λύσεις με καλά οργανωμένες επιθέσεις για να περάσουν μπροστά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να «ανοίξουν» οι διαφορές στο σκορ μέχρι τους τελευταίους πόντους του σετ. Το 20-20 έγινε 23-21, στην συνέχεια 24-22 με πρωταγωνίστρια στους κρίσιμους πόντους την Μορένο αλλά ο Ηλυσιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έφτασε στο  πρώτο δικό «set ball» (24-25). Οι «ανατροπές» συνεχίστηκαν και τελικά οι Πρωταθλητές Πεύκων έφτασαν στην κατάκτηση άλλης μιας σημαντικής νίκης στη φετινή Volley League με 27-25.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Ήταν πολύ κρίσιμο το παιχνίδι, είμαστε πολλές ομάδες κοντά με ίδιους στόχους. Το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίζουμε να παίζουμε κοντά στα στάνταρ μας. Διαχειριστήκαμε την κατάσταση, αυτό δείχνει ότι έχουμε πίστη και το πιο σημαντικό είναι το ‘τρίποντο’. Έχουμε εμπιστοσύνη στο ρόστερ που δημιουργήσαμε από την αρχή και σε μια εποχή που πολλές ομάδες κάνουν αλλαγές, συνεχίζουμε να δουλεύουμε συστηματικά και θέλουμε να έρχονται τα αποτελέσματα μέσα από την ομοιογένεια».

Νίκος Κωστακόπουλος (προπονητής Ηλυσιακού): «Στο πρώτο σετ δεν βρήκαμε καθόλου ρυθμό. Μέχρι να εγκλιματιστούμε στο γήπεδο είχαν κριθεί όλα. Κρατάμε την καλή απόδοση στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, όταν και οι δυο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά. Η διαγώνιος των Πεύκων έκανε… πάρτι σήμερα. Θέλαμε τουλάχιστον έναν βαθμό απέναντι σε μια ομάδα που έχουμε τους ίδιους στόχους. Δυστυχώς δεν πήγε καλά, την επόμενη φορά».

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-1, 14-5, 20-7, 25-16

2ο σετ: 3-4, 9-7, 10-13, 17-17, 19-21, 24-24, 28-26

3ο σετ: 1-3, 7-6, 14-12, 18-15, 20-20, 27-25

Τα σετ: 25-16, 28-26, 27-25 (διάρκεια 80’)

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):  Απλαδά 9 (5/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκραφ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ.), Νικόλοβα 11 (7/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 21% άριστες), Κάντγουορθ 9 (9/20 επ., 57% υπ. - 26% άριστες), Μορένο 22 (18/37 επ., 4 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 62% υπ. - 27% άριστες), Στεργιάκη (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Μιχοπούλου 1 (1 άσσος), Τόλιου, Καλαποδά

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 3 (3/7 επ.), Ζιώγα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 1, Μπρουκς 6 (6/20 επ., 53% υπ. - 35% άριστες), Μπακοδήμου 16 (15/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 17% άριστες), Καντίκου 7 (4/6 επ.) / Λεωνίδου (λ, 30% υπ. - 15% άριστες), Κοντούδη (λ), Μπόκη 2 (2/3 επ.), Κατσικά, Τσιγαρίδα.