ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ - ΑΡΗΣ 3-0 για την 14η αγ VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023-24

=

Οι Πρωταθλητές Πεύκων συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στη φετινή Volley League αξιοποιώντας παράλληλα την έδρα τους, εκεί όπου μετά τον ΠΑΟΚ νίκησαν και τον Άρη με 3-0 σετ, στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ανανεωμένο Άρη.

Ο αγώνας έγινε μέσα σε πολύ καλή ατμόσφαιρα με τον κόσμο να είναι περισσότερος από κάθε άλλη φορά καθώς οι νεοφώτιστοι Πρωταθλητές αποτελούν την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και πέρα από τα αποτελέσματα κερδίζουν και τις εντυπώσεις αποδίδοντας εξαιρετικά.

Ο Άρης άρχισε καλύτερα και με πέντε αναπάντητους πόντους προηγήθηκε με την πρώτη σημαντική διαφορά του αγώνα. Οι Πρωταθλητές Πεύκων ανασυντάχθηκαν μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Παπαδόπουλου, ισοφάρισαν 7-7 με τα αποτελεσματικά μπλοκ της Απλαδά και πήραν τα ηνία του σετ αυξάνοντας στους πέντε (17-12) πριν ο Άρης αντεπιτεθεί για να μειώσει 20-18. Στο σημείο εκείνο οι Πρωταθλητές είχαν τις απαντήσεις υπερισχύοντας στο φιλέ. Έκαναν το 23-20 και με φανταστικό μονό μπλοκ της Μορένο εξασφάλισαν το πρώτο σετ (25-19).

Νωρίς στο δεύτερο σετ το τάιμ άουτ πήρε αυτή τη φορά ο προπονητής του Άρη Γιάννης Τσαϊρέλης, όταν οι Πρωταθλητές έφτασαν ένα γρήγορο 4-0. Η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε προς το καλύτερο και με τις Νεσίμοβιτς και Ντούμαντσιτς έφτασαν αρχικά στο 5-5 και εν συνεχεία στο 7-10. Οι Πρωταθλητές επέστρεψαν με βελτιωμένη αμυντική συμπεριφορά, πίεσαν στην υποδοχή και ισοφάρισαν 11-11. Οι δυο ομάδες, απόλυτα ανταγωνιστικές, διεκδίκησαν το κρίσιμο σετ μέχρι τους τελευταίους πόντους. Η διαφορά +2 για τους Πρωταθλητές (24-22) τους έδωσε το πρώτο set ball, ο Άρης το «έσβησε» με επίθεση της Μπάκα, ισοφάρισε 24-24 πάλι με την Μπάκα και πήρε το δικό του set ball με εξαιρετικό μπλοκ πάλι από την Μπάκα! Το… θρίλερ συνεχίστηκε με νέα ισοπαλία στους 25 πόντους, νέο προβάδισμα του Άρη μετά από αβίαστο λάθος της Κάντγουορθ και… 26-26 από πλασέ άουτ της Ολιβέιρα. Ήταν τελικά η Μορένο που ανέλαβε να «καθαρίσει» το τοπίο (παρά την σφοδρή χιονόπτωση έξω από το κλειστό γυμναστήριο Πεύκων!) και οι Πρωταθλητές πήραν το σετ με 28-26.

Με τα περιθώρια να έχουν στενέψει σε μεγάλο βαθμό, ο Άρης επιχείρησε μια αντεπίθεση στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 3-8 αλλά όπως και στο πρώτο η ομάδα των Πρωταθλητών έβγαλε αντίδραση και επέβαλε πάλι τους δικούς της κανόνες. Πήρε πόντους από τις εξαιρετικές επιθέσεις της Νικόλοβα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων και από την στιγμή που προηγήθηκε 12-11 φάνηκε ότι κρατούσε γερά στα χέρια άλλη μια νίκη στη φετινή Volley League, υπερτερώντας και συντελεστή των σετ στα μεταξύ τους αποτελέσματα. Το 3-0 έδωσε μια «καθαρή» νίκη στους Πρωταθλητές, που… μπλόκαραν τον Άρη εξασφαλίζοντας 19 πόντους από μπλοκ!

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Πολύ σημαντική η νίκη, ακόμη πιο σημαντικοί οι τρεις πόντοι. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών αλλά στόχος εξακολουθεί να είναι η παραμονή. Νιώθω καλά γιατί παίζουμε καλά. Ο Άρης ήρθε με μια εντελώς καινούργια ομάδα και με καλά αποτελέσματα και είναι πολύ καλό που φανήκαμε δυνατοί. Είμαστε συνεπείς σε αυτό που σχεδιάσαμε από την αρχή. Η επιβεβαίωση της νίκης βοηθάει πολύ τον αθλητή. Αισθανόμαστε όμως πολύ καλά όταν παίζουμε καλά».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Ήρθαμε για τη νίκη αλλά δεν φανήκαμε αντάξιοι των προσδοκιών. Τα Πεύκα είναι μια δεμένη ομάδα, έχει συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού και το κρατάει πολύ καλά. Δεν θέλω να μειώσω τη νίκη των αντιπάλων μας αλλά ήταν καθαρά θέμα δικής μας απόδοσης. Σα να μην ήμασταν σήμερα στο γήπεδο».

Διακύμανση:

1ο σετ: 0-5, 7-7, 17-12, 20-18, 25-19

2ο σετ: 4-0, 5-5, 7-10, 15-13, 20-20, 24-22, 28-26

3ο σετ: 3-8, 12-11, 19-15, 25-22

Τα σετ: 25-19, 28-26, 25-22 (διάρκεια 1 ώρα 27’)

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):  Απλαδά 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Γκραφ 7 (4/89 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 13 (10/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Κάντγουορθ 11 (7/28 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Μορένο 14 (11/37 επ., 3 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ), Μπάλλα (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Μιχοπούλου, Τόλιου, Καλαποδά.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-20% άριστες), Ολιβέιρα 7 (7/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 6 (2/10 επ., 4 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 5 (3/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιούρντζα 9 (9/36 επ., 42% υπ.-26% άριστες), Ξανθοπούλου (0/2 επ.) / Θεοδοσίου (λ, 58% υπ.-16% άριστες), Αποστολίδου.