Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Α.Ε.Κ. 0-3 για την 18η αγ. της Α1 VOLLEYLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μετά τον προημιτελικό κυπέλλου πριν τρεις ημέρες, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων και στην αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Volley League, αυτή τη φορά με 3-0 σετ.

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων αλλά και η βαθμολογική θέση των δυο ομάδων «επιβεβαιώθηκαν» για δεύτερη φορά μέσα σε 72 ώρες, καθώς η ΑΕΚ (χωρίς την ασθενή Μπλάνκο, που ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη) παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα, ενώ η ομάδα των Πεύκων γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε διάστημα οκτώ ημερών.

Σε αντίθεση, πάντως, με το παιχνίδι κυπέλλου, οι Πρωταθλητές Πεύκων ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ. Προηγήθηκαν 9-7 και 13-11 αλλά τα χαμένα σερβίς και η βελτίωση της ΑΕΚ στην αμυντική αντίδραση άλλαξαν την ροή του αγώνα. Το αμφίρροπο 19-20 έγινε 19-25 με έξι συνεχόμενους πόντους για την 4η ομάδα της βαθμολογίας, που τελείωσε το σετ με επίθεση της Στράντζαλη.

Έχοντας βρει τον απαιτούμενο ρυθμό, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε καλά το δεύτερο σετ με πίεση από τις αντιπάλους μέχρι το 15-17. Επί μέρους σκορ 1-8 έκρινε το σετ και το 16-25 με άσσο της Κωνσταντινίδου έδωσε σαφέστατο πλεονέκτημα στην φιλοξενούμενη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε λάθος των αγχωμένων για ένα καλό αποτέλεσμα Πρωταθλητών Πεύκων.

Η ΑΕΚ άρχισε το τρίτο σετ με πέντε αναπάντητους πόντους πριν οι Πρωταθλητές ισοφαρίσουν 10-10 και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όπως είχε συμβεί και στο προηγούμενο διάστημα, η ΑΕΚ μόλις αισθάνθηκε πίεση στο σκορ είχε άμεσες λύσεις για να πάρει διαφορά (11-16), αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθούν, να ισοφαρίσουν (17-17) και να διεκδικήσουν το σετ. Με άσο της Μορένο, τα Πεύκα προηγήθηκαν 23-22, όμως για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ είχε τις «απαντήσεις» με την Στράντζαλη για να κερδίσει το τρίτο σετ με 26-24 (άουτ επίθεση της Μορένο) και μαζί τον αγώνα, φτάνοντας τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Θέλαμε να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα από τον αγώνα κυπέλλου. Παρότι σήμερα δεν πήραμε σετ, παίξαμε σε μεγαλύτερα σημεία καλύτερα από το προηγούμενο ματς. Όμως εξακολουθούμε να μην είμαστε αποφασιστικοί σε κάποια κρίσιμα σημεία απέναντι σε ομάδες καλού επιπέδου και πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Είναι ένα βήμα παραπάνω που πρέπει να γίνει. Αν κα γνωρίζαμε ότι η ΑΕΚ είναι μια πολύ καλή ομάδα στο σερβίς, πήγαμε χειρότερα σε αυτό το κομμάτι σε σχέση με το παιχνίδι του κυπέλλου».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής Α.Ε.Κ.): «Περιμέναμε ότι θα είναι πιο δύσκολο από το προηγούμενο απέναντι σε μια ομάδα που είναι σκληρός αντίπαλος στην έδρα του και της αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθειά της. Στα κρίσιμα σημεία αποδείξαμε ότι θέλαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι δείχνοντας ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα».

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-4, 13-11, 13-16, 19-20, 19-25

2ο σετ: 7-7, 10-12, 11-16, 15-17, 16-25

3ο σετ: 0-5, 10-10, 11-16, 17-17, 23-22, 24-26

Τα σετ: 19-25, 16-25, 24-26 (διάρκεια 1 ώρα και 19’)

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):  Απλαδά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Γκραφ 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 29% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 32% άριστες), Μορένο 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεργιάκη (λ, 20% υπ. - 20% άριστες) / Μπάλλα (λ, 29% υπ. - 4% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5 (1/4 επιθ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ), Κάριτς 12 (10/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επιθ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 29% άριστες), Ξηντάρα (λ, 59% υπ. - 47% άριστες) / Σολέ (0/1 επ.), Στάικου.