ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ - ΑΕΚ 1-3 για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γυναικών

Οι Πρωταθλητές Πεύκων αποχαιρέτησαν την διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας με ήττα (1-3 σετ) στην έδρα τους από μια καλά οργανωμένη και αποφασισμένη ΑΕΚ, που είχε κορυφαία την Όλγα Στράντζαλη  και πήρε δίκαια το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Λουτρακίου.

Στο πρώτο σετ όλα εξελίχθηκαν ιδανικά για την «ετοιμοπόλεμη» ΑΕΚ και όλα τελείως αρνητικά για τους Πρωταθλητές. Με οκτώ αναπάντητους πόντους μετά το πρώτο σερβίς, οι φιλοξενούμενες απλοποίησαν την κατάσταση (0-8 και 6-13) φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ, παρότι η ομάδα των Πεύκων βελτίωσε κάπωςσ την εικόνα της και πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους πριν το 14-25.

Τα προβλήματα στην υποδοχή και στο τελείωμα των επιθέσεων συνεχίστηκαν για τις γηπεδούχους και η ΑΕΚ με υπεροπλία στο μπλοκ και σωστά σχεδιασμένη τακτική πήρε ξανά σημαντικό προβάδισμα από την αρχή και του δεύτερου σετ (0-4 και 6-12). Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά στην εξέλιξη του σετ με σταθερά καλή υποδοχή και πίεση στο σερβίς. Εκμεταλλευόμενη και διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων, χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, κέρδισε το δεύτερο σετ (15-25) βάζοντας στέρεες βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και επέβαλε εξ αρχής τον δικό της ρυθμό στο τέταρτο σετ, που εξελίχθηκε όπως και το πρώτο του προημιτελικού. Το 1-8 έγινε 4-9 αλλά οι φιλοξενούμενες βρήκαν τις λύσεις επιθετικά ενώ ήταν αποτελεσματικές και στο μπλοκ. Με το σκορ στο 4-12 και μετά το δεύτερο τάιμ άουτ του προπονητή των Πεύκων Κ. Παπαδόπουλου, η εικόνα του αγώνα έδειξε ότι η ΑΕΚ είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο στο κυνήγι της πρόκρισης, όταν προηγήθηκε 9-19. Αποδεικνύοντας όμως ότι είναι μια ομάδα που παλεύει μέχρι τον τελευταίο πόντο, οι Πρωταθλητές Πεύκων απείλησαν χάρη στο εξαιρετικό σερβίς της Μιχοπούλου και με σερί 4-0 μείωσαν 18-22 πριν η ΑΕΚ κερδίσει το σετ και τον αγώνα (19-25).

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών): «Προσπαθήσαμε από ένα σημείο και μετά. Στα πρώτα δυο σετ παρουσιαστήκαμε νωχελικοί στο σερβίς και μια πολύ δυνατή επιθετικά ομάδα όπως η ΑΕΚ μας δυσκόλεψε πολύ. Συνέβη και στην Λαμία, πρέπει να μας γίνει μάθημα και να το βελτιώσουμε. Είναι μια ένδειξη απειρίας και διαχείρισης συναισθημάτων αλλά δεν γίνεται να μπαίνουμε στο παιχνίδι νωχελικά και με χαμηλή αυτοπεποίθηση και να φεύγουν τα σετ. Ανταποκριθήκαμε σε πολύ πιο δύσκολες περιόδους στη φετινή σεζόν. Σήμερα ανταποκριθήκαμε μετά τα πρώτα δυο σετ και ελπίζω αυτό μια καινούργια αφετηρία. Το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, πάλι με την ΑΕΚ, είναι κάτι διαφορετικό αλλά ταυτόχρονα και μια πρόκληση για μας».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ανεβαίνουμε ένα βουνό, είμαστε στο βουνό και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Οι παίκτριες μας παρουσιάστηκαν πολύ συγκεντρωμένες απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως τα Πεύκα, έφτασαν στον στόχο και τις συγχαίρω γι’ αυτό. Στο φάιναλ φορ σημασία έχεις να κερδίσεις τα δυο παιχνίδια και να κατακτήσεις τον τρόπο. Δεν έχει σημασία ποιοι θα είναι οι αντίπαλοι. Για την ώρα μας ενδιαφέρει το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, στο ίδιο γήπεδο, θα προσπαθήσουμε πάλι για το καλύτερο με στόχο να πάρουμε τους τρεις πόντους. Θα είναι πιο δύσκολο».

Διακύμανση:

1ο σετ: 0-8, 6-13, 8-19, 14-25.

2ο σετ: 0-4, 6-12, 12-19, 15-25.

3ο σετ: 5-5, 6-12, 13-13, 20-17, 25-22

4ο σετ: 1-8, 4-9, 7-18, 12-19, 18-22, 19-25

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-22, 19-25 (διάρκεια  ώρα ’)

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):  Απλαδά 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Γκραφ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 6 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (11/30 επ., 1  μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Κάντγουορθ 9 (9/34 επ., 46% υπ. - 34% άριστες), Μορένο 11 (10/43 επ., 1 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ, 38% υπ. - 25% άριστες),), Μπάλλα (λ, 50% υπ. - 32% άριστες), Μιχοπούλου 1 ( 1 άσσος), Τόλιου, Ματσαρόκη, Καλαποδά.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 6 (3/8 επιθ., 3 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Κάριτς 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (4/4 επιθ., 4 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σολέ 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες) /  Ξηντάρα (λ, 64% υπ. - 42% άριστες), Στάικου, Καλαντάτζε 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/4 επ., 67% υπ. - 33% άριστες).