Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ 0-3 για την 22η αγ της VOLLEY LEAGUE. και 7η θέση στην κανονική διάρκεια Τα ζευγάρια των πλέι οφ και πλέι άουτ - Σύστημα διεξαγωγής

=

Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ - Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ 0-3

Νίκη που οδηγεί στην ευρωπαϊκή έξοδο πήρε η εντυπωσιακή Θέτιδα στην έδρα των Πρωταθλητών Πεύκων, με 3-0 σετ και χάρη στην εξαιρετική απόδοση της Τζιν Χέιντεν και της Ευαγγελίας Μερτέκη.

Με την επιβλητική επικράτηση η ομάδα της Βούλας πήρε ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα (1-3 σετ) του πρώτου γύρου από τους Πρωταθλητές αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κατέλαβε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου, σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ.

Το πρώτο μέρος του πρωταθλήματος δεν έκλεισε καλά για την ομάδα των Πεύκων, που πρόσθεσε άλλη μια ήττα στο παθητικό της, την έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια (μαζί με τον αποκλεισμό στο κύπελλο από την ΑΕΚ). Ωστόσο, δεν μειώνεται η συνολική εικόνα για μια ομάδα που συμμετέχει πρώτη φορά στην Volley League και κατάφερε από πολύ νωρίς να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα πλέι οφ, μένοντας για μεγάλο διάστημα στην 5η θέση της βαθμολογίας πριν καταλάβει την πολύ καλή 7η θέση μετά τα αποτελέσματα της τελευταία αγωνιστικής.

Η προσπάθεια του προπονητή Κώστα Παπαδόπουλου και των αθλητριών του ήταν μεγάλη από την πρώτη αγωνιστική και δικαιώθηκε μέσα από αποτελέσματα που προκάλεσαν αίσθηση στον κόσμο του βόλεϊ. Αξίζει να τονιστεί ότι τα Πεύκα άρχισαν και τελείωσαν την κανονική περίοδο με τις ίδιες τέσσερις ξένες παίκτριες.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στο πρώτο σετ με την ηγετική παρουσία της Χέιντεν, το αποτελεσματικό μπλοκ και τις σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία. Προηγήθηκαν 12-17 και δεν απειλήθηκαν μέχρι τον τελευταίο πόντο που πήρε η Μερτέκη για να ολοκληρωθεί το σετ με 20-25.

Τα σετ που ακολούθησαν ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικά καθώς η ομάδα των Πεύκων βελτίωσε την εικόνα της και κυνήγησε το καλύτερο δυνατό μέχρι τους πόντους που έκριναν τα πάντα. Στο δεύτερο σετ, η Θέτις προηγήθηκε 19-17 αλλά οι Πρωταθλητές ισοφάρισαν 20-20 πριν γίνει το 0-2 με καθοριστικό ένα μπλοκ της Παπαγεωργίου όπως και ένα λάθος της Τόλιου για το 23-25.

Το τρίτο σετ είχε ακόμη περισσότερο σασπένς καθώς κρίθηκε στους 31 πόντους! Η Θέτις πήρε τη πιο μεγάλη νίκη της χρονιάς με άσο της Οκάρο και αφού πρώτα οι Πρωταθλητές Πεύκων είχαν δυο σετ μπολ (24-23 και 29-28) αλλά και ένα νέο λάθος στο 28-29.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Α.Σ. Ακαδ. Πεύκων Πρωταθλητών): «Για τον αγώνα πρέπει να πω ότι ο καθένας πήρε αυτό που του άξιζε. Η Θέτιδα έπαιξε πολύ καλύτερα. Εμείς ήμασταν πολύ διστακτικοί, δεν αντιδράσαμε σωστά και κυνηγούσαμε διαρκώς στο σκορ. Αν μιλήσουμε συνολικά για το πρωτάθλημα, προφανώς είναι τεράστια η επιτυχία μας. Το γεγονός ότι είμαστε στεναχωρημένοι μετά το τέλος της κανονικής περιόδου επειδή δεν πήραμε την 5η ή την 6η θέση δείχνει και το μέγεθος της φετινής επιτυχίας. Είχα πει ότι ο πιο εύκολος τρόπος για να σωθείς ήταν να μπεις στα πλέι οφ. Μια τέτοια απόδοση δεν μπορεί να ακυρώσει την χρονιά. Εκτός από μας ίσως κανείς δεν υπολόγιζε ότι μπορεί να συμβεί αυτό φέτος. Τώρα θα παίξουμε με τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο».

Μανώλης Σκουλικάρης (προπονητής Α.Σ.Π. Θέτις): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Τα Πεύκα έκαναν ένα πολύ καλό πρωτάθλημα φέτος. Για μας είναι μια μεγάλη επιτυχία. Παίζαμε για την σωτηρία μας με το μαχαίρι στον λαιμό και βρεθήκαμε να κερδίζουμε κάτι πολύ μεγάλο. Πάμε Ευρώπη αντί πλέι άουτ! Χαρίζουμε τη νίκη στην διοίκηση και στην απούσα πασαδόρο Όλσον, που μπήκε στο νοσοκομείο πριν τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων στο στομάχι. Από τακτικής πλευράς, πήγαμε πολύ καλά και συνεχίζουμε».

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-7, 9-13, 12-19, 20-25

2ο σετ: 7-4, 12-14, 20-20, 23-25

3ο σετ: 4-8, 12-12, 17-21, 22-22, 29-31

Τα σετ: 20-25, 23-25, 29-31 (διάρκεια μια ώρα και 32 λεπτά)

*Οι πόντοι των Πρωταθλητών Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):  Απλαδά 5 (1/3 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Γκραφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/2 επιθ.), Νικόλοβα 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 30 % άριστες), Κάντγουορθ 11 (9/35 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 22% άριστες), Μορένο 14 (14/33 επ.), Στεργιάκη (λ, 43% υπ. - 22% άριστες) / Μπάλλα (λ, 47% υπ. - 25% άριστες), Τόλιου 1 (1/1 επ.), Μιχοπούλου, Ματσαρόκη 3 (2/4 επ., 1 άσσος).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 13 (10/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Οκάρο 12 (8/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γαροφαλάκη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 19 (17/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. - 24% άριστες), Παυλοπούλου.

=Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών και προέκυψαν τα ζευγάρια των πλέι οφ 1-8 και των πλέι άουτ 9-12. Αναλυτικά:

Οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 27/3 και οι επαναληπτικοί το Σάββατο 30/3.

Τα ζευγάρια των πλέι οφ

1-8: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil
2-7: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων
3-6: Α.Ε.Κ. - Π.Α.Ο.Κ.
4-5: Α.Ο. Θήρας - Α.Σ.Π. Θέτις

Στην προημιτελική φάση οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης, δηλαδή τα σωματεία Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil, Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων, ΠΑΟΚ και Α.Σ.Π. Θέτις.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.

Τα ζευγάρια των πλέι άουτ

9-12: Α.Σ. Άρης - Ο.Φ.Α. Απολλώνιος
10-11: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Ο. Λαμίας 2013

Τα Σωματεία θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης), στις έδρες των Σωματείων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα του Σωματείου με τη μεγαλύτερη βαθμολογία, δηλαδή στις έδρες του Άρη και του Ηλυσιακού.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την Τετάρτη 27/3 και το δεύτερο το Σάββατο 30/3. Αν χρειαστεί τρίτη αναμέτρηση αυτή θα διεξαχθεί την Τετάρτη 3/4.

Οι νικητές των αγώνων και θα καταλάβουν τις θέσεις 9 και 10 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι των αγώνων και θα καταλάβουν τις θέσεις 11 και 12 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος και υποβιβάζονται στην Pre League Γυναικών.